אנשיםעם עם תכלת גינס: סטנדאפיסטית חירשת נכנסת לאולפן פודקאסטים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email

יעל בר כהן

תכלת גינס היא מגישת הפודקאסט "אנשימעם" על אנשים עם מוגבלות. בפרק הבכורה היא מספרת איך התכחשה במשך שנים להתחרשות שלה, מתי הבינה שהיא יכולה להשתמש בזה לטובתה, ומה היתרונות בהתחרשות כשגרים בשכונה דרום תל-אביבית ליד תחנת משטרה ואצטדיון כדורגל

תכלת גינס: סטנדאפיסטית חירשת נכנסת לאולפן פודקאסטים. זו לא התחלה של בדיחה, זה מה שקורה פה היום. [התחלת מוזיקת נושא] אני תכלת גינס, סטנדאפיסטית חירשת והמגישה של "אנשימעם", הפודקאסט החדש של מועדון עדיף ופודקאסטיקו.

[אות פתיחה]

קריין – עומר סנש: אנשימעם, פודקאסט של אנשים עם מוגבלויות. מבית מועדון צרכנות עדיף ופודקאסטיקו. אנשימעם, מגישה: תכלת גינס

תכלת גינס: אין, אה.. אני חירשת, אני לא שומעת פודקאסטים!

קריין: אנשימעם!

[\סיום אות פתיחה]

תכלת גינס: אנשימעם זה קיצור של "אנשים עם מוגבלויות", ופה אנחנו נתמקד קודם כל באנשימעם, על מי שאנחנו, מה מרגש אותנו, ואיך אנחנו חיים בדיוק כמו כל אחד מכם – רק עם אקסטרה יצר הישרדותי.

נולדנו עם המוגבלות שלנו או שקיבלנו אותה במהלך חיינו ויש לנו שתי אפשרויות – או להיות במלחמה מתמדת, או לנצל את החיים שלנו כמה שניתן. בכל פרק נארח אנשימעם מעולמות שונים ונדבר על הדרך שבה אנחנו חיים עם המגבלה שלנו. זה לא מסוג הפודקאסטים שיגרמו לכם לרחם עלינו [אפקט קריאות רחמים] או להעריץ אותנו [אפקט מחיאות כפיים וקריאות עידוד] – אתם פשוט הולכים להכיר אותנו כמו שאנחנו, עם המוגבלויות ומה שנובע מהן, לטוב ולרע.

גם ניתן לכם הצצה מאחורי הקלעים של הפודקאסט הזה. למשל, נגלה איך מגישה חירשת יכולה לדבר עם מרואיינת שלוחשת, ומה עושים כשהמתמלל עובר לכסא המרואיין.

אנחנו גם ננגיש את הפודקאסט עם תמלול מלא של כל פרק. תוכלו למצוא פרטים נוספים בהערות התוכנית.

יש יותר ממיליון אנשים עם מוגבלות בארץ, וביחד אנחנו כוח כלכלי משמעותי. מועדון עדיף זיהו את הפוטנציאל ויצרו קהילה שכל מטרתה היא שיהיו לנו חיים קלאסה – יש שם הנחות מטורפות על בילויים, על מוצרים איכותיים, על ברים, על מסעדות – פתאום אתם מקנאים בנו, אה?

אני חייבת להגיד לכם, לא ציפיתי שהמגבלה שלי תשרת אותי ככה. היא מייחדת אותי, אני מסקרנת אנשים, והם אשכרה משלמים לי בזכותה. לא, אני לא מתכנתת בהייטק בלי ידיים. אבל אני סטנדאפיסטית ומרצה שמעולם לא חלמה על במה, עד שהרופאה נתנה לי כאפה מצלצלת בשם "יום אחד תהיי חירשת. לגמרי".

[\סיום מוזיקת נושא]

אני כבדת שמיעה מגיל 3, כך שזה לא חדש לי שאנשים מפתיעים אותי מאחורי הגב, נכיד. אבל המון זמן הדחקתי את זה, התביישתי בזה וניסיתי בכוח לחיות עם זה.

לפני 10 שנים, ארז דרזנר, החירש הראשון והיחיד שהיה באח הגדול –

ארז דרזנר בקטע מ"האח הגדול": הקהל הוא מאוד חכם, חם, ומאוד רגיש

תכלת גינס: או בכל ריאליטי אחר בארץ, לקח אותי לתכנית קומדיה לצפות מהקהל. את האמת? באותו רגע מה שעבר לי בראש זה, "וואלה, אני גם יכולה לכתוב מצחיק". שנים אחרי זה כתבתי בדיחות על השמיעה שלי ועל הסיטואציות ביומיום ועל המבוכות שחוויתי, וכל פעם השארתי את זה בצד. 

לפני 7-8 שנים, אותה רופאה נתנה לי את הכאפה המצלצלת, אחרי בדיקות שמיעה מקיפות שעשיתי לראשונה בחיי רק בגיל 32 – אני מלכה בלהדחיק! הבנתי שזה רק עניין של זמן – יום אחד ולא אשמע יותר. [המשפט האחרון מהדהד ומתפייד לצפצוף צורם]

אתם בטח שואלים את עצמכם איך אפשר להדחיק התחרשות. אז זהו, שזה ממש קל! כל פעם כשהשמיעה קצת יורדת [אפקט עוצמת קול יורדת ונעלמת מאוזן אחת], קונים מכשיר חדש יותר, מגבירים את המכשיר [אפקט עוצמת קול גבוהה מדי והדיבור צורם], מתעלמים מבדיקות האודיוגרמה [צפצוף ברקע], והכי טוב – מסתירים עם השיער את המכשירי שמיעה [רעשי פידבק של מכשיר שמיעה]. וממציאים עם הזמן כל מיני שיטות לשמוע כדי שלא יעלו עליי בסביבה שלי.

הכאפה הזאת של הרופאה הכניסה אותי לתקופה חשוכה. אני הרי פעם שמעתי הרבה יותר טוב, אני יודעת איך זה כששומעים, אני ידעתי כמה זה חשוב לפרנסה, לזוגיות, להישרדות – אתם יודעים שאני ישנה באזעקות?? ובכלל – חוש השמיעה הוא חוש חברתי.

אחרי תקופה של ויתור החלטתי שדי, כבר אין לי מה להפסיד. בדיוק היה חנוכה, חג הנסים. אמרתי לעצמי, "יאללה, תכלת, למה לא", ופניתי בפייסבוק לסטנדאפיסט דניאל כהן, שהסביר לי איך מגיעים לעולם הסטנדאפ ואיך ועל מה מדברים. 

[אינסרט מההופעה הראשונה של תכלת גינס. מחיאות כפיים] בגלל שאני קוראת שפתיים יש לי הרבה חברות, והן סוחבות אותי איתן לכל מיני פאבים. למה? כי יש להן סיבה מוצדקת לדבר בקטע כזה חושני עם השפתיים כדי למשוך בנים. כזה "תכעעעלעעעת, אאז אאאת שומעעעעעת?" [צחוק בקהל ומחיאות כפיים]. פתאום אני קולטת שאני מתחילה להימשך אליהן [קהל צוחק ומוחא כפיים] [\סוף אינסרט הופעה]

עליתי בפעם הראשונה לסטנדאפ בקאמל [קומדי קלאב] ולא האמנתי עד כמה אני יכולה להנות, כמה הקהל יכול להנות ממני, ולהסתקרן ולשאול שאלות. נרשמתי לבמות פתוחות, הייתי מופיעה בלילה ומגיעה בבוקר מוקדם למשרד עם עיניים עצומות, מסריחה עוד מהסיגריות שבחדר אמנים, ובראש שלי הזכרון של אותו ערב: איך אנשים מקשיבים לי, איך הם מוחאים לי כפיים ואפילו ניגשים אליי לדבר ולשתף אותי אחרי המופע. אחרי כל הופעה, מלא אנשים שואלים אותי על ההתמודדות עם המגבלה שלי.. אולי יש פה משהו.

בתקופה שהתחלתי עם הסטנדאפ עבדתי בפרסום. בהכשרתי אני מעצבת גרפית, אבל בנשמתי אני כותבת תוכן ויש לי אמפתיה לא רווחית בעליל לעסקים קטנים. נקודת המפנה היתה כשבאו אלי, אמרו לי, "תכלת, קחי 300 שקל ותעשי הרצאה של 45 דק ל-100 ילדים". יצרתי הרצאה משגעת שרצה מפה לאוזן. קראתי לה "החיים בין on ל-off", שזה בעצם החיים שלי, האמצע, הביניים, אני לא חירשת אבל אני גם לא שומעת, ובעיקר נעזרת בקריאת שפתיים.

אז נטשתי את התפקיד הקודם שלי והתחלתי דרך חדשה – אני עושה הרצאות והופעות סטנדאפ כבר 3-4 שנים. אני מופיעה בבתי-ספר, בארגונים, בחברות, ועדיין בקאמל ובברים בסטנדאפ..

[תחילת רעשי רקע] אני גרה במקום מאוד מרתק, אני גרה בדרום תל אביב, מול המשטרה, מול אצטדיון בלומפילד [רעש של אוהדי כדורספורט וסירנות של ניידות משטרה], יש פה צ'קלקות של השוטרים, יש פה קריוקי שכונה ויש פה שכנה שדופקת לי על הראש עם כפכפי עץ [רעש כפכפים]. אבל כשאני מוציאה את המכשירי שמיעה [\רעשי רקע משתתקים. שקט מוחלט] – זה הדירה שאני הכי אוהבת בעולם.

יש לי 2 חתולים וכלבה [נביחה של הכלבה], מאומצים כמובן, שהם המשפחה הקטנה שלי, והכלבה עוזרת לי לשמוע ביום יום. חברים שלי יודעים לקרוא לכלבה מרחוק ולא לי והיא מושכת את תשומת לבי אליהם. היא נובחת ומרחיקה אנשים מפחידים מהרחוב, והכי חשוב – ניגשת ומתחילה בשבילי עם חתיכים! 

[מוזיקת נושא]

עידו קינן: היי, אני עידו קינן, אני העורך הראשי של הפודקאסט. כשהתחלנו לעבוד על הפודקאסט הזה ידענו שאנחנו רוצים שיהיו מעורבים בו כמה שיותר אנשים עם מוגבלויות בהפקה עצמה, כי זה לא פודקאסט שמדבר על אנשים עם מוגבלויות, זה פודקאסט שבו אנשים עם מוגבלויות מדברים על עצמם. וידעתי שתכלת מאוד מתאימה לתפקיד של המגישה, כי היא גם סטנדאפיסטית וגם מרצה, ויודעת לספר סיפור.

אבל אז כמובן היתה בעיה טכנית. מכיוון שתכלת לא שומעת כמעט, היא צריכה שאנשים ידברו והיא תראה את השפתיים שלהם, וזה לא תמיד מספיק. זאת אומרת, היא יכולה לפספס חלק מזה. עכשיו, בשיחה יומיומית אין בעיה, אבל כשמקליטים פודקאסט אז היא צריכה לשמוע את כל מה שהמרואיינים אומרים, כדי שהיא תוכל לנהל איתם ראיון ולהוציא ממנו דברים מעניינים.

אז החלטנו לקחת מתמלל. לקחנו את שלומי דיין, שהוא עצמו על הקשת האוטיסטית וכבד ראייה. הוא מתמלל את הפרק בזמן אמת בהקלדה מטורפת, לא ראיתם דבר כזה. הוא עושה את זה על מסמך שפתוח על מסך בתוך האולפן, שאותו תכלת יכולה לראות – ממש כמו טלפרומפטר, אבל בלייב.

וזו הסיבה שתכלת לפעמים מגיבה לדברים של המרואיינים בדיליי – מכיוון שלוקח זמן בין הדיבור לתמלול לקריאה. וזה דבר שהחלטנו בהחלטה מודעת להשאיר כמעט כמו שהוא, כי זה שיקוף מאוד אותנטי של איך שתכלת מתנהלת בחיי היומיום שלה, וחשבנו שיהיה מעניין להראות את הדברים האלה קצת גולמיים, בלי התערבות עריכתית. וזה גם נותן לפודקאסט שפה ייחודית משלו.

עוד אתגר שנתקלנו בו היה מרואיינת שאיבדה את הקול, והיא לא יכולה לדבר בקול אלא רק ללחוש. וזה דבר מאתגר כשאנחנו עורכים ראיון שלם עם מישהי שלוחשת, וזה יאתגר גם אתכם, המאזינות והמאזינים.

תכלת גינס: אז למה שלא תירשמו אלינו ביישומון האהוב עליכם ותדרגו אותנו? ואם אתם אנשימעם עם סיפור מעניין, נשמח לשמוע באימייל anashimim@podcasti.co. אנחנו פתוחים גם לתגובות, הערות והצעות, כי אף אחד לא מושלם – אפילו לא אנשים עם מוגבלויות.

אני תכלת גינס. תודה שהייתם איתנו. להתראות בפרק הבא.

קריין – עומר סנש: [מוזיקת נושא] אנשימעם, פודקאסט של אנשים עם מוגבלויות. מבית מועדון צרכנות עדיף ופודקאסטיקו. עד כאן פרק של אנשימעם. הירשמו ל"אנשימעם" ביישומון ההסכתים האהוב עליכם, דרכו אותנו והמליצו לחברים. אם אתם אנשימעם או שיש לכם סיפור מעניין או הערות על התוכנית, דברו איתנו: anashimim@podcasti.co. אנשימעם. עורך: עידו קינן. מגישה: תכלת גינס. הופק על ידי מועדון צרכנות עדיף בשיתוף עם פודקאסטיקו. פודקאסטיקו – מפיקים פודקאסטים מעולים.

תכלת גינס: הפודקאסט אנשימעם הופק על ידי פוווודקא- אה… פווווד- קאסטיקו. פודקאסיקו? [צוחקת] [\מוזיקה נפסקת] פוווד-קאסטיקו. פוד–  [נושפת בשפתיה ולשונה ברעש] אני אומרת את זה נכון עכשיו?

עידו קינן: כן.

תכלת גינס: התאמנתי בבית [מוזיקה חוזרת] [תכלת צוחקת] [מוזיקה מסתיימת]

פודקאסטים נוספים

מה הפגימה שלך?

הפציעה הקשה בשירות הצבאי היתה רק תחילתה של מלחמה מתישה ומייסרת באגף השיקום. אבל ערן יוסף סירב לוותר – והצליח לשנות. בראיון לתכלת גינס ב"אנשימעם" הוא מבקש שנפסיק לחשוב שנכי כוחות הבטחון זכו בלוטו, ונתחיל להבין ולקבל התנהגות של אנשים עם פוסט טראומה

רביד אדרי – מה זה?! יש לי את זה!

כשרביד אדרי התלוננה על כאבים, הרופאים אמרו לה שהיא מפונקת, בעלת סף כאב נמוך, אדם רגיש ולחוץ, והציעו לה לקחת אדוויל וללכת לפסיכיאטר. בלימודי תואר לחינוך מיוחד קראה על אנדומטריוזיס לצורך פרזנטציה והבינה סוף סוף ממה היא סובלת – וגם אז פקפקו בה….

התשמע קולי? ועכשיו?

בגיל 15 איבדתי את הקול שלי, אבל בעצם לא איבדתי אותו – קיבלתי קול אחר". רונה סופר היא קולנוענית, פרסומאית, , מרצה על נכות ומיניות, אקטיביסטית וג'ינג'ית. היא רוצה שתקשיבו לה, אבל באמת תקשיבו (התצלום באדיבות אקדמיה לאמנות ועיצוב בצלאל)

צור קשר

אנחנו תמיד שמחים להיות בקשר עם החברים שלנו. יש לך רעיון בשבילנו? הצעת שיפור? רוצה לתת הנחה לקהילה שלנו? מלא את הטופס ונדבר.

שירות הלקוחות: 03-3030309

ימים א'-ה' בין השעות 9:30 – 16:00

צור קשר

אנחנו תמיד שמחים להיות בקשר עם החברים שלנו. יש לך רעיון בשבילנו? הצעת שיפור? רוצה לתת הנחה לקהילה שלנו? מלא את הטופס ונדבר.

שירות הלקוחות: 03-3030309

ימים א'-ה' בין השעות 9:30 – 16:00

אנחנו תמיד שמחים להיות בקשר עם החברים שלנו. יש לך רעיון בשבילנו? הצעת שיפור? רוצה לתת הנחה לקהילה שלנו? מלא את הטופס ונדבר.

שירות הלקוחות:        03-3030309

ימים א'-ה' בין השעות 9:30 – 16:00

.